^Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Miody krystalizują różnie

Zapewne konsumenci miodu zauważyli różnicę w konsystencji różnych miodów. Jedne krystalizują drobnoziarniście, inne gruboziarniście. Jedne na twardo a inne na miękko. Bywa,
iż miód jest tak twardy, że trudno go łyżką pobrać. Można jednak temu zapobiec. Gdy patoka (miód płynny) zaczyna mętnieć, czyli gdy zauważamy, iż pojawiają się pierwsze zarodki krystalizacji, przystępujemy do codziennego mieszania całej masy miodu, dwa razy dziennie po 15min. W wyniku mieszania następuje rozbicie ziaren na mniejsze prez co zwiększa się ilość zarodków krystalizacji, z których każdy to początek nowego kryształu (ziarna). Gęsta sieć zarodków nie pozwala powstałym ziarnom na rozrost, ponieważ ograniczają się sobą nawzajem.
W efekcie powstaje drobnoziarnista, smarowna konsystencja, nazywana kremową. Dla miodów mniszkowych, rzepakowych jest to rozwiązanie optymalne, jako że naturalnie skrystalizowane są bardzo twarde, przez co trudne w użyciu. Przez kremowanie, będące jedynie obróbką mechaniczną, nie ingerujemy w skład chemiczny miodu, jedynie postać fizyczną. Robimy to ze względów praktycznych. Nasi klienci znają już miody kremowane i wysoko je oceniają.

Copyright 2024  Pasieka Radwan